Stefano Travaglia - Andrea Pellegrino
home
away
-
-
Francavilla 2019 (clay)
Head to heads | ||
---|---|---|
Stefano Travaglia | 2:2 | Andrea Pellegrino |
Italy | Country | Italy |
198 | Ranking | 165 |
152 (pts 170, tourn. 14) | Ranking by surface | 89 (pts 262, tourn. 22) |
Date | Tournament | Match | Surface | Score |
02.05.2023 | Cagliari | Stefano Travaglia - Andrea Pellegrino | clay | 2:0 (6:4, 6:3) |
06.04.2023 | Barletta | Andrea Pellegrino - Stefano Travaglia | clay | 2:0 (6:2, 6:2) |
12.10.2020 | Sardinia | Andrea Pellegrino - Stefano Travaglia | clay | 1:1 (4:6, 7:6, 3:0) Retired |
24.04.2019 | Francavilla | Stefano Travaglia - Andrea Pellegrino | clay | 2:0 (7:6, 6:3) |
Stefano Travaglia - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
27.04.2024 | Rome 1 | Alejandro Moro Canas | clay | Semi-finals | L 1:2 (3:6, 7:6, 2:6) |
26.04.2024 | Rome 1 | Francesco Maestrelli | clay | Quarter-finals | W 2:0 (7:6, 7:5) |
24.04.2024 | Rome 1 | Juan Manuel Cerundolo | clay | Second round | W 2:1 (4:6, 7:5, 6:2) |
23.04.2024 | Rome 1 | Giovanni Oradini | clay | First round | W 2:0 (6:2, 6:4) |
12.04.2024 | Split 1 | Jozef Kovalik | clay | Quarter-finals | L 0:2 (4:6, 6:7) |
10.04.2024 | Split 1 | Marko Topo | clay | Second round | W 2:0 (6:4, 6:2) |
08.04.2024 | Split 1 | Juan Manuel Cerundolo | clay | First round | W 1:1 (3:6, 6:4, 4:0) Retired |
02.04.2024 | Barletta | Filip Cristian Jianu | clay | First round | L 1:2 (6:3, 3:6, 0:6) |
21.03.2024 | Zadar | Enrico Dalla Valle | clay | Second round | L 0:2 (1:6, 4:6) |
19.03.2024 | Zadar | Clement Tabur | clay | First round | W 2:0 (6:4, 6:1) |
04.03.2024 | Lugano | Zizou Bergs | indoor hard | First round | L 0:2 (2:6, 3:6) |
27.02.2024 | Tenerife 3 | Lukas Neumayer | hard | First round | L 0:2 (3:6, 2:6) |
25.02.2024 | Tenerife 2 | Matteo Gigante | clay | Final | L 0:2 (2:6, 4:6) |
24.02.2024 | Tenerife 2 | Jules Marie | clay | Semi-finals | W 2:0 (6:2, 6:3) |
23.02.2024 | Tenerife 2 | Jozef Kovalik | clay | Quarter-finals | W 1:1 (5:7, 6:3, 0:3) Retired |
21.02.2024 | Tenerife 2 | Raul Brancaccio | clay | Second round | W 2:0 (6:1, 6:4) |
19.02.2024 | Tenerife 2 | Riccardo Bonadio | clay | First round | W 2:1 (6:1, 3:6, 6:2) |
03.02.2024 | Koblenz | Jurij Rodionov | indoor hard | Semi-finals | L 0:2 (3:6, 4:6) |
02.02.2024 | Koblenz | Martin Damm | indoor hard | Quarter-finals | W 2:1 (3:6, 6:3, 7:6) |
01.02.2024 | Koblenz | Jules Marie | indoor hard | Second round | W 2:0 (6:1, 6:1) |
Andrea Pellegrino - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
30.04.2024 | Cagliari | Juan Manuel Cerundolo | clay | Qialification final | L 1:2 (6:1, 4:6, 1:6) |
23.04.2024 | Rome 1 | Vilius Gaubas | clay | First round | L 0:2 (4:6, 1:6) |
14.04.2024 | Munich | Francesco Passaro | clay | Qialification final | L 0:2 (3:6, 4:6) |
13.04.2024 | Munich | Michael Geerts | clay | Qualifications - 1st round | W 2:0 (7:6, 6:4) |
28.03.2024 | Girona | Jesper De Jong | clay | Second round | L 0:0 (4:1) Retired |
26.03.2024 | Girona | Rudolf Molleker | clay | First round | W 2:0 (6:3, 6:0) |
21.03.2024 | Murcia | Marco Trungelliti | clay | Second round | L 1:2 (5:7, 6:3, 3:6) |
19.03.2024 | Murcia | Daniel Merida Aguilar | clay | First round | W 2:1 (6:4, 6:7, 6:3) |
13.03.2024 | Szekesfehervar | Francesco Maestrelli | indoor hard | Second round | L 0:2 (1:6, 4:6) |
11.03.2024 | Szekesfehervar | Timofey Skatov | indoor hard | First round | W 2:1 (6:7, 6:2, 6:4) |
24.02.2024 | Santiago | Roman Andres Burruchaga | clay | Qualifications - 1st round | L 1:2 (3:6, 6:4, 1:6) |
18.02.2024 | Rio de Janeiro | Francisco Comesana | clay | Qialification final | L 0:2 (3:6, 2:6) |
17.02.2024 | Rio de Janeiro | Thiago Agustin Tirante | clay | Qualifications - 1st round | W 2:1 (1:6, 6:4, 6:1) |
10.02.2024 | Buenos Aires | Andrea Vavassori | clay | Qualifications - 1st round | L 0:2 (1:6, 6:7) |
10.01.2024 | Australian Open | Zsombor Piros | hard | Qualifications - 1st round | L 1:2 (7:6, 2:6, 1:6) |
22.11.2023 | Valencia | Roberto Bautista Agut | indoor hard | Second round | L 0:2 (5:7, 3:6) |
21.11.2023 | Valencia | Ivan Gakhov | indoor hard | First round | W 2:0 (6:3, 6:1) |
21.10.2023 | Corrientes | Mariano Navone | clay | Final | L 1:2 (6:3, 2:6, 3:6) |
20.10.2023 | Corrientes | Vit Kopriva | clay | Semi-finals | W 2:0 (6:1, 6:3) |
19.10.2023 | Corrientes | Federico Coria | clay | Quarter-finals | W 1:0 (6:0, 3:2) Retired |