Luciano Darderi - Alejandro Tabilo

home away
- -

Concepcion 1 2023 (clay)

Head to heads
Luciano Darderi 1:1 Alejandro Tabilo
Italy Country Chile
0 Ranking 0
85 (pts 271, tourn. 24) Ranking by surface 32 (pts 520, tourn. 14)
Date Tournament Match Surface Score
11.11.2023 Lima Dove Luciano Darderi - Alejandro Tabilo clay 2:1 (7:5, 4:6, 6:3)
26.01.2023 Concepcion 1 Luciano Darderi - Alejandro Tabilo clay 0:2 (4:6, 5:7)
Luciano Darderi - last games
Surface:
All
clay
grass
carpet
hard
indoor hard
Date Tournament Opponent Surface Round Score
17.02.2024 Rio de Janeiro Juan Manuel Cerundolo clay Qualifications - 1st round L 0:2 (2:6, 2:6)
15.02.2024 Buenos Aires Sebastian Baez clay Second round L 0:2 (4:6, 5:7)
13.02.2024 Buenos Aires Mariano Navone clay First round W 2:0 (6:2, 6:1)
11.02.2024 Cordoba Open Facundo Bagnis clay Final W 2:0 (6:1, 6:4)
10.02.2024 Cordoba Open Sebastian Baez clay Semi-finals W 2:1 (6:1, 3:6, 6:3)
09.02.2024 Cordoba Open Yannick Hanfmann clay Quarter-finals W 2:0 (7:6, 6:1)
08.02.2024 Cordoba Open Sebastian Ofner clay Second round W 2:0 (6:0, 6:3)
06.02.2024 Cordoba Open Tomas Barrios Vera clay First round W 2:1 (4:6, 6:1, 6:2)
04.02.2024 Cordoba Open Andrea Collarini clay Qialification final W 2:0 (6:3, 7:6)
03.02.2024 Cordoba Open Alessandro Giannessi clay Qualifications - 1st round W 2:0 (6:2, 6:0)
24.01.2024 Punta Del Este Radu Albot clay Second round L 0:2 (5:7, 4:6)
22.01.2024 Punta Del Este Nicolas Kicker clay First round W 2:0 (6:3, 7:5)
09.01.2024 Australian Open Emilio Nava hard Qualifications - 1st round L 0:2 (6:7, 4:6)
14.11.2023 Montevideo Alvaro Guillen Meza clay First round L 1:2 (6:7, 7:6, 4:6)
12.11.2023 Lima Dove Mariano Navone clay Final W 2:1 (4:6, 6:3, 7:5)
11.11.2023 Lima Dove Alejandro Tabilo clay Semi-finals W 2:1 (7:5, 4:6, 6:3)
11.11.2023 Lima Dove Juan Pablo Varillas clay Quarter-finals W 2:1 (6:7, 6:3, 6:0)
09.11.2023 Lima Dove Camilo Ugo Carabelli clay Second round W 2:0 (6:4, 6:2)
02.11.2023 Guayaquil Camilo Ugo Carabelli clay Second round L 1:2 (6:4, 6:7, 2:6)
31.10.2023 Guayaquil Dalibor Svrcina clay First round W 2:0 (6:2, 6:3)
Alejandro Tabilo - last games
Surface:
All
clay
grass
carpet
hard
indoor hard
Date Tournament Opponent Surface Round Score
19.02.2024 Rio de Janeiro Thiago Seyboth Wild clay First round L 1:2 (6:2, 4:6, 4:6)
14.02.2024 Buenos Aires Dusan Lajovic clay Second round L 1:2 (4:6, 6:1, 1:6)
13.02.2024 Buenos Aires Yannick Hanfmann clay First round W 2:0 (6:1, 6:3)
03.02.2024 Davis Сup World Group Juan Pablo Varillas clay W 2:1 (4:6, 6:2, 6:1)
15.01.2024 Australian Open Aleksandar Kovacevic hard First round L 2:3 (7:6, 6:7, 6:1, 1:6, 3:6)
13.01.2024 Auckland Taro Daniel hard Final W 2:0 (6:2, 7:5)
12.01.2024 Auckland Arthur Fils hard Semi-finals W 2:0 (6:2, 7:5)
11.01.2024 Auckland Cameron Norrie hard Quarter-finals L 0:0 (-:-) Retired
10.01.2024 Auckland Botic Van De Zandschulp hard Second round W 2:0 (7:5, 6:3)
08.01.2024 Auckland Borna Gojo hard First round W 2:1 (1:6, 6:3, 6:2)
06.01.2024 Auckland Patrick Kypson hard Qialification final W 2:0 (7:6, 6:3)
26.11.2023 Brasilia Roman Andres Burruchaga clay Final W 2:0 (6:3, 7:6)
25.11.2023 Brasilia Juan Pablo Ficovich clay Semi-finals W 2:1 (6:4, 3:6, 6:2)
24.11.2023 Brasilia Bernard Tomic clay Quarter-finals W 2:1 (6:4, 6:7, 7:6)
23.11.2023 Brasilia Mateus Alves clay Second round W 2:0 (6:4, 6:4)
22.11.2023 Brasilia Ignacio Buse clay First round W 2:0 (6:4, 7:6)
20.11.2023 Brasilia Jose Statham clay Qialification final W 2:0 (6:4, 6:4)
14.11.2023 Montevideo Santiago Rodriguez Taverna clay First round L 0:2 (3:6, 4:6)
11.11.2023 Lima Dove Luciano Darderi clay Semi-finals L 1:2 (5:7, 6:4, 3:6)
10.11.2023 Lima Dove Roman Andres Burruchaga clay Quarter-finals W 2:0 (6:2, 7:5)