Max Houkes - Carlos Taberner
home
away
-
-
Amersfoort 2022 (clay)
Head to heads | ||
---|---|---|
Max Houkes | 2:0 | Carlos Taberner |
Netherlands | Country | Spain |
366 | Ranking | 352 |
409 (pts 40, tourn. 15) | Ranking by surface | 46 (pts 436, tourn. 23) |
Date | Tournament | Match | Surface | Score |
31.10.2023 | Guayaquil | Max Houkes - Carlos Taberner | clay | 2:0 (6:3, 6:1) |
13.07.2022 | Amersfoort | Max Houkes - Carlos Taberner | clay | 2:0 (6:3, 6:3) |
Max Houkes - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
05.03.2024 | Kigali 2 | Mohamed Safwat | clay | First round | L 0:2 (2:6, 4:6) |
01.03.2024 | Kigali 1 | Kamil Majchrzak | clay | Semi-finals | L 1:2 (6:4, 4:6, 3:6) |
29.02.2024 | Kigali 1 | Corentin Denolly | clay | Quarter-finals | W 2:0 (6:2, 6:3) |
28.02.2024 | Kigali 1 | Preston Brown | clay | Second round | W 2:0 (6:4, 6:4) |
27.02.2024 | Kigali 1 | Alafia Ayeni | clay | First round | W 2:1 (6:1, 5:7, 6:2) |
14.01.2024 | Tigre 1 | Ernesto Escobedo | clay | Qualifications - 1st round | L 0:1 (3:6, 3:4) Retired |
12.01.2024 | Buenos Aires | Gonzalo Bueno | clay | Quarter-finals | L 0:2 (1:6, 4:6) |
11.01.2024 | Buenos Aires | Matias Franco Descotte | clay | Second round | W 2:1 (4:6, 6:3, 6:3) |
09.01.2024 | Buenos Aires | Lautaro Midon | clay | First round | W 2:0 (7:6, 6:1) |
16.11.2023 | Montevideo | Gustavo Heide | clay | Second round | L 0:2 (1:6, 3:6) |
14.11.2023 | Montevideo | Pedro Cachin | clay | First round | W 2:0 (6:4, 6:3) |
13.11.2023 | Montevideo | Gastao Elias | clay | Qialification final | W 1:0 (6:1, 2:0) Retired |
05.11.2023 | Lima Dove | Valentin Vacherot | clay | Qualifications - 1st round | L 1:2 (4:6, 7:6, 4:6) |
02.11.2023 | Guayaquil | Felipe Meligeni Alves | clay | Second round | L 1:2 (7:5, 3:6, 4:6) |
31.10.2023 | Guayaquil | Carlos Taberner | clay | First round | W 2:0 (6:3, 6:1) |
30.10.2023 | Guayaquil | Pedro Boscardin Dias | clay | Qialification final | W 2:0 (6:3, 6:2) |
29.10.2023 | Guayaquil | Gilbert Klier Junior | clay | Qualifications - 1st round | W 2:0 (7:6, 6:3) |
21.08.2023 | Augsburg | Timo Stodder | clay | First round | L 0:2 (5:7, 1:6) |
31.07.2023 | Liberec | Daniel Michalski | clay | First round | L 0:2 (5:7, 4:6) |
26.07.2023 | Verona | Chun Hsin Tseng | clay | First round | L 1:2 (6:4, 5:7, 3:6) |
Carlos Taberner - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
24.04.2024 | Rome 1 | Francesco Maestrelli | clay | Second round | L 0:2 (4:6, 5:7) |
23.04.2024 | Rome 1 | Ignacio Buse | clay | First round | W 2:0 (6:1, 7:6) |
22.04.2024 | Rome 1 | Alexander Weis | clay | Qialification final | W 2:0 (6:4, 6:4) |
21.04.2024 | Rome 1 | Arthur Weber | clay | Qualifications - 1st round | W 2:0 (6:1, 6:1) |
16.04.2024 | Bucharest | Pedro Martinez Portero | clay | First round | L 1:2 (1:6, 6:3, 3:6) |
15.04.2024 | Bucharest | Zdenek Kolar | clay | Qialification final | W 2:0 (6:2, 6:3) |
14.04.2024 | Bucharest | Damir Dzumhur | clay | Qualifications - 1st round | W 1:0 (6:3, 3:0) Retired |
09.04.2024 | Madrid | Benjamin Hassan | clay | First round | L 1:2 (4:6, 6:0, 4:6) |
08.04.2024 | Madrid | Daniel Merida Aguilar | clay | Qialification final | W 2:0 (6:2, 6:3) |
07.04.2024 | Madrid | Nikolas Sanchez-Izquierdo | clay | Qualifications - 1st round | W 0:0 (4:1) Retired |
05.04.2024 | Barcelona | Javier Barranco Cosano | clay | Quarter-finals | L 0:2 (5:7, 0:6) |
04.04.2024 | Barcelona | Radu Albot | clay | Second round | W 2:0 (6:4, 7:5) |
02.04.2024 | Barcelona | Henri Squire | clay | First round | W 2:0 (6:4, 6:4) |
01.04.2024 | Barcelona | Jonas Forejtek | clay | Qialification final | W 2:0 (6:2, 6:1) |
28.03.2024 | Girona | Radu Albot | clay | Second round | L 0:2 (4:6, 1:6) |
26.03.2024 | Girona | Daniel Rincon | clay | First round | W 2:1 (6:4, 4:6, 6:4) |
19.03.2024 | Murcia | Albert Ramos-Vinolas | clay | First round | L 0:2 (3:6, 6:7) |
18.03.2024 | Murcia | David Jorda Sanchis | clay | Qialification final | W 2:1 (6:1, 4:6, 6:4) |
10.03.2024 | Szekesfehervar | Filip Krajinovic | indoor hard | Qualifications - 1st round | L 1:2 (6:3, 6:7, 4:6) |
25.02.2024 | Tenerife 3 | August Holmgren | hard | Qualifications - 1st round | L 1:2 (2:6, 7:6, 4:6) |