Alessandro Giannessi - Franco Agamenone
home
away
-
-
Losinj 2021 (clay)
Head to heads | ||
---|---|---|
Alessandro Giannessi | 1:0 | Franco Agamenone |
Italy | Country | Argentina |
303 | Ranking | 214 |
119 (pts 208, tourn. 21) | Ranking by surface | 60 (pts 357, tourn. 24) |
Date | Tournament | Match | Surface | Score |
20.10.2021 | Losinj | Alessandro Giannessi - Franco Agamenone | clay | 2:1 (7:6, 3:6, 6:1) |
Alessandro Giannessi - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
13.04.2024 | Munich | Marc-Andrea Huesler | clay | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 0:6) |
09.04.2024 | Sarasota | Calvin Hemery | clay | First round | L 1:2 (4:6, 6:2, 2:6) |
03.04.2024 | Mexico City | Aidan Mayo | clay | Second round | L 1:2 (6:3, 6:7, 3:6) |
01.04.2024 | Mexico City | Vasek Pospisil | clay | First round | W 2:1 (6:3, 3:6, 6:4) |
25.03.2024 | Napoli | Evan Furness | clay | Qialification final | L 0:1 (6:7) Retired |
20.03.2024 | Zadar | Timofey Skatov | clay | Second round | L 0:2 (1:6, 2:6) |
18.03.2024 | Zadar | Corentin Moutet | clay | First round | W 2:1 (5:7, 6:2, 6:4) |
13.03.2024 | Szekesfehervar | Matteo Martineau | indoor hard | Second round | L 0:2 (4:6, 6:7) |
11.03.2024 | Szekesfehervar | Mathias Bourgue | indoor hard | First round | W 2:1 (6:4, 1:6, 6:4) |
27.02.2024 | Tenerife 3 | Carlos Lopez Montagud | hard | First round | L 0:1 (3:6, 0:1) Retired |
20.02.2024 | Tenerife 2 | Matteo Gigante | clay | First round | L 0:2 (2:6, 3:6) |
13.02.2024 | Manama | Damir Dzumhur | hard | First round | L 0:2 (3:6, 1:6) |
03.02.2024 | Cordoba Open | Luciano Darderi | clay | Qualifications - 1st round | L 0:2 (2:6, 0:6) |
30.01.2024 | Piracicaba | Gianluca Mager | clay | First round | L 0:1 (3:6, 1:1) Retired |
23.01.2024 | Punta Del Este | Juan Manuel Cerundolo | clay | First round | L 1:2 (6:1, 4:6, 1:6) |
10.01.2024 | Australian Open | John Millman | hard | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 4:6) |
30.12.2023 | Brisbane | Alex Michelsen | hard | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 2:6) |
28.11.2023 | Maia | Henrique Rocha | clay | First round | L 1:2 (4:6, 7:6, 2:6) |
22.11.2023 | Valencia | Albert Ramos-Vinolas | indoor hard | Second round | L 1:2 (1:6, 6:0, 6:7) |
21.11.2023 | Valencia | Miguel Damas | indoor hard | First round | W 2:0 (6:2, 6:4) |
Franco Agamenone - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
25.04.2024 | Rome 1 | Nicolas Moreno De Alboran | clay | Second round | L 1:2 (6:4, 3:6, 1:6) |
17.04.2024 | Oeiras 3 | Dennis Novak | clay | Second round | L 0:2 (3:6, 1:6) |
16.04.2024 | Oeiras 3 | Geoffrey Blancaneaux | clay | First round | W 2:1 (6:3, 3:6, 6:3) |
03.04.2024 | Barletta | Maks Kasnikowski | clay | Second round | L 0:2 (4:6, 6:7) |
01.04.2024 | Barletta | Marcello Serafini | clay | First round | W 2:1 (7:5, 2:6, 6:4) |
28.03.2024 | Napoli | Matteo Martineau | clay | First round | L 1:2 (6:3, 6:7, 2:6) |
16.03.2024 | Szekesfehervar | Titouan Droguet | indoor hard | Semi-finals | L 0:2 (2:6, 2:6) |
15.03.2024 | Szekesfehervar | Zdenek Kolar | indoor hard | Quarter-finals | W 2:1 (4:6, 7:6, 6:3) |
13.03.2024 | Szekesfehervar | Nerman Fatic | indoor hard | Second round | W 2:1 (4:6, 6:3, 6:0) |
11.03.2024 | Szekesfehervar | Abedallah Shelbayh | indoor hard | First round | W 2:0 (7:6, 6:0) |
27.02.2024 | Tenerife 3 | Mikhail Kukushkin | hard | First round | L 0:2 (6:7, 3:6) |
22.02.2024 | Tenerife 2 | Henrique Rocha | clay | Second round | L 0:2 (3:6, 3:6) |
20.02.2024 | Tenerife 2 | Steven Diez | clay | First round | W 2:1 (7:5, 3:6, 6:2) |
31.01.2024 | Koblenz | Stefano Travaglia | indoor hard | First round | L 0:2 (4:6, 5:7) |
29.01.2024 | Koblenz | Hazem Naow | indoor hard | Qialification final | L 0:2 (0:6, 1:6) |
24.01.2024 | Ottignies | Abedallah Shelbayh | indoor hard | First round | L 0:2 (4:6, 3:6) |
15.01.2024 | Tenerife | Ricardas Berankis | hard | First round | L 0:2 (2:6, 2:6) |
10.01.2024 | Australian Open | Edward Winter | hard | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 4:6) |
14.11.2023 | Montevideo | Pedro Sakamoto | clay | First round | L 0:2 (4:6, 1:6) |
07.11.2023 | Lima Dove | Elias Ymer | clay | First round | L 1:2 (6:3, 1:6, 4:6) |