Juan Pablo Varillas - Matias Franco Descotte
home
away
-
-
Cordoba Open 2021 (clay)
Head to heads | ||
---|---|---|
Juan Pablo Varillas | 1:0 | Matias Franco Descotte |
Peru | Country | Argentina |
110 | Ranking | 567 |
35 (pts 512, tourn. 23) | Ranking by surface | 424 (pts 36, tourn. 14) |
Date | Tournament | Match | Surface | Score |
20.02.2021 | Cordoba Open | Juan Pablo Varillas - Matias Franco Descotte | clay | 2:1 (6:7, 6:0, 6:0) |
Juan Pablo Varillas - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
06.05.2024 | Rome | Nicolas Moreno De Alboran | clay | Qualifications - 1st round | L 0:2 (4:6, 5:7) |
30.04.2024 | Cagliari | Yoshihito Nishioka | clay | First round | L 0:2 (2:6, 4:6) |
11.04.2024 | Sarasota | Calvin Hemery | clay | Second round | L 1:2 (7:5, 4:6, 6:7) |
09.04.2024 | Sarasota | Bruno Kuzuhara | clay | First round | W 2:0 (6:0, 6:3) |
02.04.2024 | Houston | Michael Mmoh | clay | First round | L 0:2 (2:6, 6:7) |
30.03.2024 | San Leopoldo | Enzo Couacaud | clay | Semi-finals | L 1:2 (6:2, 4:6, 6:7) |
29.03.2024 | San Leopoldo | Goncalo Oliveira | clay | Quarter-finals | W 2:0 (6:4, 7:6) |
27.03.2024 | San Leopoldo | Lorenzo Joaquin Rodriguez | clay | Second round | W 2:1 (7:6, 5:7, 6:3) |
26.03.2024 | San Leopoldo | Gonzalo Villanueva | clay | First round | W 2:0 (7:5, 7:6) |
23.03.2024 | Asuncion | Gustavo Heide | clay | Semi-finals | L 0:2 (4:6, 2:6) |
23.03.2024 | Asuncion | Federico Agustin Gomez | clay | Quarter-finals | W 2:0 (6:3, 7:5) |
21.03.2024 | Asuncion | Nicolas Zanellato | clay | Second round | W 2:0 (6:1, 6:3) |
17.03.2024 | Santiago | Facundo Bagnis | clay | Final | W 2:0 (6:3, 6:2) |
16.03.2024 | Santiago | Liam Draxl | clay | Semi-finals | W 2:0 (6:3, 6:2) |
15.03.2024 | Santiago | Francesco Passaro | clay | Quarter-finals | W 2:1 (7:5, 4:6, 7:6) |
13.03.2024 | Santiago | Orlando Luz | clay | Second round | W 2:1 (6:3, 2:6, 7:6) |
11.03.2024 | Santiago | Paul Jubb | clay | First round | W 2:1 (3:6, 6:3, 7:6) |
29.02.2024 | Santiago | Sebastian Baez | clay | Second round | L 1:2 (6:4, 4:6, 2:6) |
27.02.2024 | Santiago | Francisco Comesana | clay | First round | W 2:1 (6:2, 3:6, 6:1) |
19.02.2024 | Rio de Janeiro | Albert Ramos-Vinolas | clay | First round | L 1:2 (6:3, 3:6, 5:7) |
Matias Franco Descotte - last games | |||||
---|---|---|---|---|---|
Surface: | |||||
Date | Tournament | Opponent | Surface | Round | Score |
11.01.2024 | Buenos Aires | Max Houkes | clay | Second round | L 1:2 (6:4, 3:6, 3:6) |
09.01.2024 | Buenos Aires | Juan Pablo Ficovich | clay | First round | W 2:1 (6:4, 3:6, 6:1) |
08.01.2024 | Buenos Aires | Ignacio Monzon | clay | Qialification final | W 2:0 (6:4, 6:1) |
27.11.2023 | Temuco | Alafia Ayeni | clay | First round | L 1:2 (6:4, 3:6, 2:6) |
15.10.2023 | Corrientes | Alafia Ayeni | clay | Qualifications - 1st round | L 1:2 (2:6, 6:2, 4:6) |
09.10.2023 | Buenos Aires 2 | Juan Bautista Torres | clay | Qialification final | L 0:2 (1:6, 5:7) |
09.10.2023 | Buenos Aires | Juan Bautista Torres | clay | Qialification final | L 0:2 (1:6, 5:7) |
08.10.2023 | Buenos Aires | Riccardo Bonadio | clay | Qualifications - 1st round | W 2:0 (7:5, 6:3) |
22.08.2023 | Lima | Juan Bautista Otegui | clay | First round | L 0:2 (3:6, 4:6) |
05.07.2023 | Santa Fe | Adolfo Daniel Vallejo | clay | Second round | L 1:2 (6:3, 4:6, 1:6) |
03.07.2023 | Santa Fe | Lucio Ratti | clay | First round | W 2:0 (6:0, 6:2) |
27.06.2023 | Medellin | Patrick Kypson | clay | First round | L 0:2 (4:6, 3:6) |
21.06.2023 | Cali | Guido Andreozzi | clay | Second round | L 0:2 (6:7, 3:6) |
04.06.2023 | Tyler | Ernesto Escobedo | hard | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 2:6) |
23.04.2023 | Savannah | Tristan Boyer | clay | Qualifications - 1st round | L 0:2 (3:6, 3:6) |
18.04.2023 | Morelos | Vitaliy Sachko | hard | First round | L 0:2 (2:6, 1:6) |
17.04.2023 | Morelos | Alan Fernando Rubio Fierros | hard | Qialification final | W 2:0 (6:3, 6:4) |
09.04.2023 | Leon Challenger | Marius Copil | clay | Qualifications - 1st round | L 1:2 (7:5, 4:6, 6:7) |
10.01.2023 | Tigre 2 | Jesper De Jong | clay | First round | L 0:2 (2:6, 2:6) |
09.01.2023 | Tigre 2 | Andrey Chepelev | clay | Qialification final | W 2:0 (7:6, 6:3) |